rozšířené vyhledávání ...

Počasí dnes:

20. 9. 2019

poloj

Bude skoro jasno až polojasno. Denní teploty 13 až 17°C. Noční teploty 5 až 1°C.

Podzim na strakaté kobyle jezdí.

Když ovoce zraje, chléb nejvíce plesniví.

O školce

Mateřská škola v Nové Dědině byla zřízena s platností od 1. září 1961. Je umístěna v budově bývalé základní školy, která byla postavena v roce 1860. Školní výchova dětí byla v naší škole ukončena v roce 1974 a od té doby dojíždí všechny děti do školy ve Kvasicích.

Od školního roku 1979-1980 byla v budově jen mateřská škola, obecní knihovna a poradna pro maminky s dětmi. V roce 2002 byla pro malý počet dětí v obci poradna zrušena, její místnosti byly obcí nabídnuty k pronájmu. V roce 2002 byla dokončena oprava mokrého zdiva v celé budově školy, čímž bylo dosaženo vhodného zdravého prostředí pro děti. V roce 2003 byla provedena výměna oken v celé části budovy patřící mateřské škole a knihovně. V roce 2010 byla provedena celková rekonstrukce střešního pláště budovy.Druhá část rekonstrukce proběhla  v létě roku 2012 a zcela změnila vnitřní dispozici mateřské školy .Vznikla prostorná herna, která je využívána v odpoledním čase jako ložnice. Samostatná jídelna s kuchyňkou, nové toalety a ostatní zázemí splňuje veškeré hygienické podmínky kladené na  mateřské školy. Nové vybavení vytváří příjemné a inspirující prostředí jak pro děti, personál i návšrěvníky.

Předškolní péče o mládež však v obci začala již v roce 1943 na základě rozhodnutí tehdejších protektorátních centrálních orgánů v Praze a v Brně jako sezónní dětský útulek, jak uvedeno v přípisu, v době „pilných polních prací… ke zvýšení zemědělské výroby“. Současně byla správkyní útulku jmenována slečna Zdeňka Krakovcová a v roce 1944, kdy musela nastoupit na nucené válečné práce, byla nahrazena slečnou Helenou Škrabalovou (obě dvě nepocházaly z obce). Útulek byl zřízen v místnosti obecního domu a již od počátku jeho ustavení říkalo se mu „školka“, do které bylo přihlášeno 39 dětí (ročníky narození 1937-1940). Již v prosinci 1943 byla uspořádána první besídka jejíž finanční výtěžek byl použit na zakoupení hraček a drobného zařízení. Vybavením přispěl i řídící učitel pan Alois Michálek.

Dnešní mateřská škola má nesrovnatelně lepší podmínky i  vybavení než jaké měl první dětský útulek – „školka“.

Filosofií naší školy je rozvíjet samostatné a zdravě sebevědomé děti, podporovat individualitu dítěte, položit základy celoživotního vzdělávání všem dětem podle jejich možností, zájmů a potřeb.

Celým výchovně vzdělávacím působením prolínají prvky ekologické výchovy, které pomáhají :

• rozvíjet dovednostní schopnosti ve vztahu k prostředí
  • utvářet hygienické návyky
  • rozvíjet citové vztahy k přírodě a jejímu estetickému vnímání
  • získávat konkrétní poznatky o přírodě a jejich částech

Zahrada mateřské školy

je nově vybavena prolézacím domečkem se skluzavkou, lozící stěnou a šikmou výstupní stěnou. Pískoviště a houpadla ve tvaru zvířat dotváří příjemné prostředí ke hrám. Část s panelovou cestou zase vytváří vhodné prostředí pro jízdu na šlapacích vozidlech a prostorný trávník zase zve k míčovým hrám.Nově vysazené stromy slibují chladivý stín v letních měsících.

Blízký les, louky, sady a pastviny, které nás obklopují, skýtají dostatek podnětů pro činnost s dětmi.

Základem činností je hra, která se promítá do všech činností. Snaha zaměstnanců směřuje k tomu, aby byly děti v mateřské škole spokojené a rády se do ní vracely.

Již tradicí se stala spolupráce s okolními mateřskými školami formou společných akcí pro děti, jako jsou například vycházka podzimním lesem s ekologickým zaměřením a sběrem hub a přírodnin pro práci s dětmi, malý pohádkový les, pouštění draků, přehlídka dětské tvořivosti, sportovní dětská olympiáda.

Vedeme děti k účasti a toleranci k postiženým dětem. Tyto se v rámci spolupráce s pomocnou školou úspěšně zapojují do společných akcí. V rámci spolupráce se základní školou se děti seznamují s prostředím základní školy. Nejrozsáhlejší zůstává spolupráce s rodiči, ať již při přípravě společných akcí či při účasti rodičů na životě mateřské školy.

S poklesem počtu dětí jsou v mateřské škole k dispozici volná místa pro děti od tří do šesti let. Zájemci se mohou informovat přímo v mateřské škole nebo na telefonním čísle 573 358 078.

Úplata za vzdělávání v mateřské škole činí 250 Kč za měsíc.

Strava je do mateřské školy přivážena ze školní kuchyně Mateřské školy Kvasice. Poplatky za stravu jsou splatny vždy do 20 dne následujícího měsíce. Platba je prováděna bezhotovostně-inkasním příkazem, nebo kdo požádá, může každý měsíc obdržet šek a provést platbu sám. Cena dětské stravy školního stravování na jeden den je 32 Kč. Tato cena je platná v době docházky dítěte do mateřské školy a první den nemoci. Pokud by chtěli rodiče odebírat stravu i v době nemoci dítěte, tedy v době kdy do mateřské školy nedochází, museli by platit částku podstatně vyšší( připočítávaly by se i výrobní náklady) .První den nemoci se vydávají obědy do čistých jídlonosičů v době od 11 do 11,30 hodin. Pokud si stravu nevyzvednete propadá bez náhrady. Oběd je určen k přímému konzumu, tedy ne na uskladnění.

Provoz mateřské školy : 7,00- 16,00 hodin